STAC Championship 2019 – Race 12 (Winter Handicap)


The final race of the Championship was nominated as the club handicap for this year. The tables were looking tasty and the entry list for the men’s championship had all the big names involved!

28 starters took part in the races this year and the results on the day were:

  • Tillie Clark as 1st runner and 1st Lady home
  • Stacey Goodyear as 2nd runner and 2nd Lady home
  • Greg Weatherhead as 3rd runner 1st male and fastest time

The estimate was 10:55:00 finish for everyone involved based on some research of other races times, previous handicap times, some clever maths and guessing. 

Four runners beat their handicap times and a spread of 11minutes and 57seconds covered the whole field who took part.

Full results are captured in the table which includes finish times and times against handicap that was set.

First Name Surname Finish Time Race Time Against HCP Finish Position Other
Tillie Clark 10:53:18 00:36:48 -00:01:42 1 1st Lady
Stacey Goodyear 10:53:32 00:44:04 -00:01:28 2 2nd Lady
Greg Weatherhead 10:54:27 00:28:42 -00:00:33 3 1st Male fastest time
Richard  Herrington 10:54:49 00:28:49 -00:00:11 4 2nd Male 2nd fastest time
David Mellor 10:55:15 00:36:15 00:00:15 5 3rd Male
Dave Clark 10:55:32 00:43:51 00:00:32 6  
Helen  Fenton 10:55:50 00:41:10 00:00:50 7 3rd Lady
Clare Wilson 10:56:03 00:44:03 00:01:03 8  
Jamie Best 10:56:11 00:40:01 00:01:11 9  
Ian  Sheppard 10:56:23 00:31:23 00:01:23 10  
Lee Whiteley 10:56:29 00:34:20 00:01:29 11  
Glen  Johnson 10:56:31 00:31:11 00:01:31 12 3rd fastest time
Lisa Bedford-McDowell 10:57:01 00:43:28 00:02:01 13  
Michelle  Smale 10:57:15 00:41:00 00:02:15 14  
Mick Higgins 10:57:17 00:46:35 00:02:17 15  
Nigel  Fuller 10:57:45 00:39:44 00:02:45 16  
Julie James 10:57:51 00:41:53 00:02:51 17  
Chris Gill 10:58:14 00:38:29 00:03:14 18  
Wanda Macdonald 10:59:07 00:40:43 00:04:07 19  
Karen Atkinson 10:59:19 00:42:03 00:04:19 20  
John Hunter 11:00:29 00:56:16 00:05:29 21  
Alison O’Connell 11:00:37 00:51:07 00:05:37 22  
Tony Newborn 11:00:44 00:41:07 00:05:44 23  
Pauline Blackwell 11:00:58 00:50:46 00:05:58 24  
Anna Sharot 11:01:20 00:46:20 00:06:20 25  
Andrew Gardner 11:01:43 00:55:43 00:06:43 26  
Lynne Fallon 11:02:23 01:02:23 00:07:23 27  
Glenn  Othick 11:05:15 00:50:46 00:10:15 28  

Finally, I would like to thank everyone who took part in the race today. I had a great time over Christmas when I was sober enough making up the handicaps. 

A huge thank you to everyone who helped me in organising, sorting out the scout hut, bombarding people with e-mails, facebook posts, marshalling etc on the day. 

Ian Maudsley

Updated club championship table

Leave a comment